در روز 26 آوریل 2013، میزگردی پیرامون گذشته، حال و آینده روابط میان یهودیان و مسلمانان  با حضوررئیس  بنیاد علاءالدین، خانم آن ماری روکلوسکی، معاون رئیس دانشگاه سوربن در ابوظبی،  آقای اریک فوآش، سفیر سابق فرانسه در یمن، آقای ژیل گوتیه، آقای عبدالقادر رتنانی ناشر مراکشی و آقای جاستین استرنز، استاد دانشگاه نیویورک در ابوظبی تکشیل شد.

د رتاریخ 26 آوریل 2013 ساختمان های با شکوه  دانشگاه سوربن ابوظبی میزبان میزگردی پیرامون گذشته، حال و آینده روابط میان یهودیان و مسلمانان بود. معاونت دانشگاه، آقای اریک  فوآش  موافقت کرد تا همزمان  با  افتتاح  نمایشگاه بین المللی کتاب ابوظبی این میز گرد  تشکیل شود  و بدین ترتیب خواست  نشان دهد تا چه اندزه سوربن ابوظبی به  گفت و گو ی بین فرهنگ ها  اهمیت می دهد.

مدیر اجرایی بنیاد علاءالدین، آقای آبه رادکین، گفت:" کسانی که در تلاش برای بهبود روابط میان غرب و جهان اسلام ، به ویژه بین یهودیان و مسلمانان اند با چالش ها بزرگی امروز مواجه اند که همانا مبارزه با افراط گرایی و رد دیگری است. او از سخنرانان  درخواست کرد تا با اتکا به تجربیات غنی شان ، به بررسی کوتاه و دراز مدت تحولات اخیر در شمال آفریقا و خاور میانه – و بویژه بیداری عرب – در چارچوب این روابط بپردازند.

خانم آن ماری روکلوسکی، رئیس بنیاد علاءالدین گفت که باید سرمایه گذاری قابل توجهی در جامعه مدنی برای جلوگیری از افراط گرایانی که می خواهند رابطه میان غرب و جهان اسلام را برهم زنند، صورت گیرد. و در ادامه خاطر نشان ساخت که ریشه تمام این مسا ئل  در جهل است و بهمین منظور باید تاریخ باستانی یهودیان درکشورهای مسلمان به جوانان یهودیان و مسلمانان آموخته شود.

ژیل گوتیه، که تازه مشاور جک لانگ، رئیس انستیتو جهان عرب،  شده است سلام  گرم جک لانگ و  حمایت  او از بنیاد علاءالدین . به عنوان یک دیپلمات با تجربه ای طولانی در جهان عرب به عنوان به خوبی به عنوان یک مترجم، ژیل گوتیه در بر داشت آسیب در جهان عرب، همچنان تنها باقی مانده از سابقه ای طولانی در جوامع یهودی وجود دارد. امروز، او گفت، درک عرب از یهودیان مناقشه اسرائیل و فلسطین و مرد در کوچه و خیابان عرب اختصاص تشخیص نیست یهودی اسرائیل تحت سلطه است. او با تأکید بر اهمیت ترجمه عربی به عنوان وسیله ای برای تحریک بحث های عمومی در جهان عرب بر مسائلی از قبیل ارزش های جهانی، و افزود که تغییرات اخیر در جهان عرب ایجاد کرده اند آب و هوا منجر به چنین بحث.