Neden bu Web Sitesi?

English » Neden bu Web Sitesi? » Neden bu Web Sitesi?


Neden bu web sitesi?

II. Dünya Savaşı sırasında milyonlarca Avrupalı Yahudi’nin toplu cinayetinin insanlığın en büyük felaketlerinden biri olduğunu hiç bir mantık inkâr edemez.

Müslüman ve Arap ülkelerinde kamuoyunu etkileyenlerin ve liderlerin Holokost’un günümüzdeki insanlık açısından önemli içeriğini yeterince vurgulamaması üzüntü vericidir. Aramızda birçoğumuz boğucu bir güvensizlik, önyargı ve klişeler karşısında sessizliğe itilmekteyiz.

Birçok Müslüman için, İsrail'in kuruluşuna sebep olduğuna inandıkları Holokost, konuşulmaması gereken bir konu. Bazı kişiler Holokost süresince Yahudilerin acı çektiklerini kabullenmeyi, İsrail’e destek ve Müslüman kardeşleri Filistinlilere ihanet olarak görmekte.

Bu yanlış anlamalar, politik amaçları olan kişiler tarafından körükleniyor. İslam dünyasındaki “sessiz çoğunluk” sahneyi, tamamen kamuoyunu etkilemek için Holokost inkârını bir silah olarak kullanan uç fikirlilere bırakmış durumda.

Bizim görüşümüzde Müslümanların Holokost’u anlamama ve kabul etmeme inadı, Filistin davasına yardım etmiyor. Müslüman aydınlar olarak, bizler Holokost kurbanlarına gösterilmesi gereken saygı ve merhametin, karşılıklı güvenin ve cesaretin onarılmasına yardımcı olacağına inanıyoruz ki, bu da kalıcı bir barışın ana temeli olacaktır.

Politik görüşleri ne olursa olsun göz önüne almaksızın, Holokost’u inkâr etmenin veya kabul etmenin kabulünün İsrail devletine destek olacağını düşünmek vicdanen yanlıştır.

Yahudilik ve İslam bize her insanın bir evren olduğunu öğretir. Bir canı dahi kurtaran, bütün insanlığı kurtarmış gibidir. Bir insan öldüren de bütün insanlığı yok etmiş sayılır.

İnsan olarak hepimiz birbirimizin kaderinin bekçisiyiz. Arnavutluğun cesur Müslümanları ve Holokost sırasında dünyanın her köşesinde aralarındaki Yahudileri kurtarmak için canlarını tehlikeye atan diğer Müslümanlar insanlık adına sorumluluk duygusu ile hareket ettiler.

Biz Müslüman aydınlar, tarihçiler, öğretmenler, akademisyenler, yazarlar, dili olan ve eli kalem tutan her birimiz, bu umursamazlık duvarını yıkıp, sessizliği ve önyargıyı ortadan kaldırmakla yükümlüyüz.

Holokost, bugünden başlayarak tarihin bir “bizler ve onlar” kısmı olmaktan çıkıp, bütün insanlığın ortak tarihi olmalıdır. Biz Müslümanların da öğrenip ders alacağı bir tarih.

Bu web sitesini bu hayalle kurduk.