نظرات شما


فرشید (اصفهان):

 

"...بعضی اوقات در دانشگاه میان خود دانشجویان بحثهایی سر اسراییل و یهودیان و هولوکاست می شود و در ایران کتابها و مقالات زیادی در این باره منتشر شده است، هرچند مردم گوششان چندان به این حرفها بدهکار نیست. در دانشگاه ما اخیرا یک سخنرانی راجع به هولوکاست و اسراییل برگزار شد اما تعداد کمی رفته بودند که اکثرشان بچه های بسیج بودند.  بیشتر افرادی که من با آنها صحبت کرده ام نظر مسئولین در باره هولوکاست را تایید نمی کنند و می گویند در این مملکت که این همه مشکلات اقتصادی و غیره وجود دارد چرا دولت عوض بند کردن به هولوکاست و فرستادن میلیاردها دلار از درآمد نفت برای گروههای فلسطینی و لبنانی به مشکلات یومیه ما رسیدگی نمی کند. این را هم اضافه کنم که مقالات سایت شما را بسیار مفید و آگاه کننده یافتم و به سهم خود تلاش می کنم دوستان و آشنایانم را با سایتتان آشنا کنم. موفق باشید"

 

منیر (رام الله)

"به عنوان یک فلسطینی من با سیاستهای اسراییل مخالفم ولی معتقدم اعراب و مسلمانانان نباید هولوکاست را انکار کنند. ما فلسطینیها خیلی رنج و مصیبت کشیده ایم چون هر رهبر عرب و مسلمانی که خواسته محبوب شود از جیب ما مایه گذاشته و به نام ما سخنرانی کرده، اما آخر سر این ما هستیم که بهای این قضایا را باید با درد و رنج بیشتر بپردازیم. من قبول دارم که یهودیان همیشه هولوکاست را علم می کنند که بگویند خودشان قربانی هستند، اما سوالم این است که فلسطینیها از انکار واقعیت هولوکاست چه نفعی برده اند؟ ما نباید اجازه دهیم کسی ما را آلت دست خودش قرار دهد، حال می خواهد نئونازی اروپایی باشد یا مسلمان عوام فریب.  به جای انکار هولوکاست ما باید به یهودیان بگوییم شما که به خاطر هولوکاست این همه رنج بردید، چرا بدبختی و دردی که فلسطینی ها امروز دچارش هستند را درک نمی کنید؟"

 

مونا سلیم (بیروت)

"... ایجاد یک سایت مستقل که به اعراب و یهودیان امکان آن را بدهد که راجع به هولوکاست در چارچوبی علمی و غیر تبلیغاتی چیزی یاد بگیرند ایده خوبی است. بطور خاص بخشی که در مورد حیات و فرهنگ یهودیان است و مشترکاتی که میان فرهنگ مسلمانان و یهودیان وجود دارد برای من بسیار جالب بود.  من معتقدم که برای یهودیان هم ضروری است که راجع به فرهنگ و مذهب ما مسلمانان اطلاعات درست و تحریف نشده داشته باشند. آیا تلاش شده است که این گونه اطلاعات به زبان عبری در اختیار یهودیان قرار گیرد؟ برایتان آرزوی موفقیت دارم."